Tokyo Olympics Schedule 2021 For India

0
325

This is the 32nd edition of olympic games started on 23rd July and ends on 08 August 2021. Tokyo Olympics 2021 held on National Stadium of Tokyo. If you want to know about Indian time-based Tokyo olympics schedule 2021 read this. We provide event-wise Olympic schedule 2021 in this post. You can also know the time and gender round details of the olympics 2021 schedule.

FULL Tokyo Olympics Schedule 2021 FOR INDIA :

Archery :

23 July: From 5:30 AM, Men’s and Women’s Individual Qualification Rounds.

24 July : From 6 AM, fixed Team Eliminations or Medal Matches — Atanu Das, Deepika Kumari.

26 July : From 6 AM, Men’s Team Eliminations or Medal Matches — Atanu Das, Pravin Jadhav, Tarundeep Rai.

27 to 30 July : TBD, Men’s and Women’s Individual Eliminations or Medal Matches.

Badminton :

24 July : From 12:20 PM, Men’s Doubles Group Stage ( Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty vs Lee Yang/Wang Chi-Lin ).

24 July : From 1 PM, Men’s Singles Group Stage ( Sai Praneeth vs Zilberman Misha ).

25 July : From 6:40 AM, Women’s Singles Group Stage ( PV Sindhu vs Polikarpova Ksenia ).

26 to 29 July: From 5:30 AM, All events ( PV Sindhu, Sai Praneeth, Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty ).

26 to 29 July : From 5:30 AM, Men’s Doubles Quarter-Finals { Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify) }.

30 July : From 5:30 AM, Men’s Singles and Women’s Singles Round of 16 { Sai Praneeth, PV Sindhu (if qualify) }

31 July : From 5:30 AM, Men’s Doubles Semi-Finals { Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify) }

31 July : From 2:30 AM, Women’s Singles Quarter-Finals { PV Sindhu (if qualifies) }

01 August : Men’s Singles Quarter-Finals — Sai Praneeth (if qualifies), From 9:30 AM

01 August :  From 5 PM, Men’s Doubles Bronze Medal Match { Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify) }.

02 August : From 9:30 AM, Men’s Singles Semi-Final, Women’s Singles Final, Men’s Doubles Gold Medal Matches { PV Sindhu, Sai Praneeth, Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify) }

02 August : From 5:30 PM, Men’s Singles Finals { Sai Praneeth (if qualifies) }

Equestrian :

30 July :  From 5 AM, eventing Individual Qualifier (Dressage Individual Session 1 & 2) – Fouaad Mirza.

Artistic Gymnastics :

25 July : From 6:30 AM, Women’s Artistic Gymnastics Qualification ( Pranati Nayak ).

29 to August 3 July : TBD, Women’s Artistic Gymnastics All-Round and Events Final ( Pranati Nayak )

Athletics :

30 July : Men’s 3000m Steeplechase Heats — Avinash Sable, from 5:30 AM

30 July : Men’s 400m Hurdles Round 1 — MP Jabir, from 7:25 AM

30 July : Women’s 100m Round 1 — Dutee Chand, from 8:10 AM

30 July : Mixed 4x400m Relay Round 1 — Alex Antony, Sarthak Bhambri, Revathi Veeramani, Subha Venkatesan, from 4:30 PM

31 July : Women’s Discus Throw Qualification — Seema Punia, Kamalpreet Kaur, from 6 AM

31 July : Men’s Long Jump Qualification — M Sreeshankar, from 3:40 PM

31 July : Mixed 4x400m Relay Final — Alex Antony, Sarthak Bhambri, Revathi Veeramani, Subha Venkatesan (if qualify), from 6:05 PM

31 July : Women’s 100m Semi-Final and Final — Dutee Chand (if qualifies), from 6:20 PM

02 August : Men’s Long Jump Final — M Sreeshankar (if qualifies), from 7:20 AM

02 August : Women’s 200m Round 1 — Dutee Chand, from 7:30 AM

02 August : Women’s Discus Throw Final — Seema Punia, Kamalpreet Kaur, from 5:30 PM

02 August : Men’s 3000m Steeplechase Final — Avinash Sable (if qualifies), from 5:45 PM

03 August : Women’s Javelin Throw Qualification — Annu Rani, from 5:50 AM

03 August : Men’s 400m Hurdles Final — MP Jabir (if qualifies), from 8:50 AM

03 August : Men’s Shot Put Qualification — Tajinder Singh Toor, from 3:45 PM

03 August : Women’s 200m Final — Dutee Chand (if qualifies), from 6:20 PM

04 August : Men’s Javelin Throw Qualification — Neeraj Chopra, Shivpal Singh, from 5:35 AM

05 August : Men’s 20km Race Walk Final — KT Irfan, Sandeep Kumar, Rahul, from 1 PM

05 August : Men’s 50km Race Walk Final —Gurpreet Singh, from 2 AM

06 August : Women’s 20km Race Walk Final — Bhawna Jat, Priyanka, from 1 PM

06 August : Men’s 4x400m Relay Round 1 — Amoj Jacob, P Naganathan, Arokia Rajiv, Noah Nirmal Tom, Muhammed Anas Yahiya, from 4:55 PM

06 August : Women’s Javelin Throw Final — Annu Rani (if qualifies), from 5:20 PM

07 August : Men’s Javelin Throw Final — Neeraj Chopra, Shivpal Singh (if qualifies), from 4:30 PM

07 August : Men’s 4×400 m Relay Final — Amoj Jacob, P Naganathan, Arokia Rajiv, Noah Nirmal Tom, Muhammed Anas Yahiya (if qualify), from 6:20 PM

Boxing :

24 July : Men’s Welterweight Round of 32 — Vikas Krishan, from 3:50 PM

25 July : Women’s Flyweight Round of 32 — Mary Kom, from 1:30 PM

25 July : Men’s Lightweight Round of 32 — Manish Kaushik, from 3 PM

26 July : Men’s Middleweight Round of 32 — Ashish Kumar, from 3:00 PM

27 July : Women’s Welterweight Round of 16 — Lovlina Borgohain, from 11:50 AM

28 July : Women’s Middleweight Round of 16 — Pooja Rani, from 2:30 PM

29 July : Men’s Super Heavyweight Round of 16 — Satish Kumar, from 8:45 AM

30 July : Women’s Lightweight Round of 16 — Simranjit Kaur, from 7:30 AM

31 July : Men’s Flyweight Round of 16 — Amit Panghal, from 7:30 AM

All Round of 16, Final Rounds and Medal Matches will be updated accordingly.

Golf :

29 July : Men’s Individual Strokeplay Round 1 — Anirban Lahiri, Udayan Mane, from 4 AM

30 July : Men’s Individual Strokeplay Round 2 — Anirban Lahiri, Udayan Mane, from 4 AM

31 July : Men’s Individual Strokeplay Round 3 — Anirban Lahiri, Udayan Mane, from 4 AM

01 August : Men’s Individual Strokeplay Medal Round — Anirban Lahiri, Udayan Mane, from 4 AM

04 August : Women’s Individual Strokeplay Round 1 — Aditi Ashok, from 4 AM

05 August : Women’s Individual Strokeplay Round 2 — Aditi Ashok, from 4 AM

06 August : Women’s Individual Strokeplay Round 3 — Aditi Ashok, from 4 AM

07 August : Women’s Individual Strokeplay Medal Round — Aditi Ashok, from 4 AM

Fencing :

26 July : Women’s Sabre Individual Table of 64 — CA Bhavani Devi, from 5:30 AM

26 July : Women’s Sabre Individual Subsequent Rounds and Medal Matches — CA Bhavani Devi (if qualifies), from 6:25 AM

Hockey :

24 July : Men’s Pool A — India vs New Zealand, 6:30 AM

24 July : Women’s Pool A — India vs Netherlands, 5:15 PM

25 July : Men’s Pool A — India vs Australia, 3 PM

26 July : Women’s Pool A — India vs Germany, 5:45 PM

27 July : Men’s Pool A — India vs Spain, 6:30 AM

28 July : Women’s Pool A — India vs Great Britain, 6:30 AM

29 July : Men’s Pool A — India vs Argentina, 6 AM

30 July : Women’s Pool A — India vs Ireland, 8:15 AM

30 July : Men’s Pool A — India vs Japan, 3 PM

31 July : Women’s Pool A — India vs South Africa, 8:45 AM

01 August : Men’s Quarter-Final — if qualify, from 6 AM

02 August : Women’s Quarter-Final — if qualify, from 6 AM

03 August : Men’s Semi-Final — if qualify, from 7 AM

04 August : Women’s Semi-Final — if qualify, from 7 AM

05 August : Men’s Medal Matches — if qualify, from 7 AM and 3:30 PM

06 August : Women’s Medal Matches — if qualify, from 7 AM and 3:30 PM

Judo :

24 July : Women’s 48kg Round of 32, Successive Rounds — Sushila Devi Likmabam, from 7:30 AM

25 July : Women’s 48kg Medal Matches — Sushila Devi Likmabam (if qualifies), TBD

Weightlifting

24 July : Women’s 49kg Medal Round — Mirabai Chanu, from 10:20 AM

Shooting :

24 July : Women’s 10m Air Rifle Qualification — Elavenil Valarivan, Apurvi Chandela, from 5 AM

24 July : Men’s 10m Air Pistol Qualification — Saurabh Chaudhary, Abhishek Verma, from 9:30 AM

24 July : Women’s 10m Air Rifle Final — Elavenil Valarivan, Apurvi Chandela (if qualify), from 10:15 AM

24 July : Men’s 10m Air Pistol Final — Saurabh Chaudhary, Abhishek Verma (if qualify), from 12 PM

25 July : Women’s 10m Air Pistol Qualification — Manu Bhaker, Yashaswini Singh Deswal, from 5:30 AM

25 July : Skeet Men’s Qualification Day 1 — Angad Vir Singh Bajwa, Mairaj Ahmed Khan, from 6 AM

25 July : Women’s 10m Air Pistol Final — Manu Bhaker, Yashaswini Singh Deswal (if qualify), from 7:45 AM

25 July : Men’s 10m Air Rifle Qualification — Deepak Kumar, Divyansh Singh Panwar, from 9:30 AM

25 July : Men’s 10m Air Rifle Final — Deepak Kumar, Divyansh Singh Panwar (if qualify), from 12 PM

25 July : Skeet Men’s Qualification Day 2 — Angad Vir Singh Bajwa, Mairaj Ahmed Khan, from 6:30 AM

25 July : Skeet Men’s Final — Angad Vir Singh Bajwa, Mairaj Ahmed Khan, from 12:10 PM

26 July : 10m Air Pistol Mixed Team Qualification — Saurabh Chaudhary/Manu Bhaker, Abhishek Verma/Yashaswini Singh Deswal, from 5:30 AM

26 July : 10m Air Pistol Mixed Team Bronze and Gold Medal Matches — Saurabh Chaudhary/Manu Bhaker, Abhishek Verma/Yashaswini Singh Deswal, from 7:30 AM

26 July : 10m Air Rifle Mixed Team Qualification — Divyansh Singh Panwar/Elavenil Valarivan, Deepak Kumar/Anjum Moudgil, from 9:45 AM

26 July : 10m Air Rifle Mixed Team Bronze and Gold Medal Matches — Divyansh Singh Panwar/Elavenil Valarivan, Deepak Kumar/Anjum Moudgil (if qualify), from 11:45 AM

29 July : Women’s 25m Pistol Qualification Precision — Manu Bhaker, Rahi Sarnobat, from 5:30 AM

30 July : Women’s 25m Pistol Qualification Rapid — Manu Bhaker, Rahi Sarnobat, from 5:30 AM

30 July : Women’s 25m Pistol Final — Manu Bhaker, Rahi Sarnobat (if qualify), from 10:20 AM

31 July : Women’s 50m Rifle 3 Position Qualification — Anjum Moudgil, Tejaswini Sawant, from 8:30 AM

31 July : Women’s 50m Rifle 3 Position Final — Anjum Moudgil, Tejaswini Sawant (if qualify), from 1:30 PM

02 August : Men’s 50m Rifle 3 Position Qualification — Sanjeev Rajput, Aishwary Pratap Singh Tomar, from 7 AM

02 August : Men’s 50m Rifle 3 Position Final — Sanjeev Rajput, Aishwary Pratap Singh Tomar (if qualify), from 1:10 PM

Swimming :

25 July : Men’s 100m Backstroke Heats — Srihari Nataraj, from 3:30 PM

25 July : Women’s 100m Backstroke Heats — Maana Patel, from 3:30 PM

25 July : Men’s 200m Freestyle Heats — Sajan Prakash, from 4:10 PM

26 July : Men’s 200m Butterfly Heats — Sajan Prakash, from 3:30 PM

29 July : Men’s 100m Butterfly Heats — Sajan Prakash, from 4:10 PM

Wrestling :

03 August : Women’s Freestyle 62kg Round of 16 and Quarter-Finals — Sonam Malik, from 8 AM

03 August : Women’s Freestyle 62kg Semi-Final — Sonam Malik (if qualifies), later in the day

04 August : Women’s Freestyle 62kg Repechages — Sonam Malik (if qualifies), from 7:30 AM

04 August : Women’s Freestyle 62kg Medal Matches — Sonam Malik (if qualifies), later in the day

04 August : Women’s Freestyle 57kg Round of 16 and Quater-Finals — Anshu Malik, from 8 AM

04 August : Women’s Freestyle 57kg Semi-Finals — Anshu Malik (if qualifies), later in the day

04 August : Men’s Freestyle 57kg Round of 16 and Quarter-Finals — Ravi Kumar Dahiya, from 8 AM

04 August : Men’s Freestyle 57kg Semi-Finals — Ravi Kumar Dahiya (if qualifies), later in the day

04 August : Men’s Freestyle 86kg Round of 16 and Quarter-Finals — Deepak Punia, from 8 AM

04 August : Men’s Freestyle 86kg Semi-Finals — Deepak Punia (if qualifies), later in the day

05 August : Women’s Freestyle 57kg Final, Men’s Freestyle 57kg and Men’s Freestyle 86kg Repechages and Medal Matches — Anshu Malik, Ravi Kumar Dahiya, Deepak Punia, from 7:30 AM

05 August : Women’s Freestyle 53kg Round of 16 and Quarter-Finals — Vinesh Phogat, from 8 AM

05 August : Women’s Freestyle 53kg Semi-Finals — Vinesh Phogat (if qualifies), later in the day

06 August : Women’s Freestyle 53kg Repechages — Vinesh Phogat (if qualifies), from 7:30 AM

06 August : Women’s Freestyle 53kg Medal Matches — Vinesh Phogat (if qualifies), later in the day

06 August : Men’s Freestyle 65kg Round of 16 and Quarter-Finals — Bajrang Punia, from 8 AM

06 August : Men’s Freestyle 65kg Semi-Finals — Bajrang Punia (if qualifies), later in the day

06 August : Women’s Freestyle 50kg Round of 16 and Quarter-Finals — Seema Bisla, from 8 AM

06 August : Women’s Freestyle 50kg Semi-Final — Seema Bisla (if qualifies), later in the day

07 August : Men’s Freestyle 65kg Repechage and Medal Matches — Bajrang Punia (if qualifies), from 7:30 AM and later in the day

07 August : Women’s Freestyle 50kg Repechage and Medal Matches — Seema Bisla (if qualifies), from 7:30 AM and later in the day

Tennis :

24 July to 01 August : Women’s Doubles — Sania Mirza, Ankita Raina, TBD

Table Tennis :

24 to 27 July : Men’s and Women’s Singles Round 1, 2 and 3 — G Sathiyan, Sharath Kamal, Manika Batra, Sutirtha Mukherjee, from 5:30 AM

24 July : Mixed Doubles Round of 16 — Sharath Kamal/Manika Batra, from 7:45 AM

25 July : Mixed Doubles Quarter-Final and Semi-Final — Sharath Kamal/Manika Batra, from 6:30 AM

26 July : Mixed Doubles Medal Matches — Sharath Kamal/Manika Batra, from 5:30 PM

29 July : Women’s Singles Medal Matches — Manika Batra, Sutirtha Mukherjee (if qualify), from 5:30 PM

30 July : Men’s Singles Medal Matches — G Sathiyan, Sharath Kamal (if qualify), from 5:30 PM